Blog

Chroń swoje skrzydła

Chroń swoje skrzydła

Bardzo popularne są ostatnio zdjęcia, na których stajemy na tle skrzydeł malowanych na ścianach, czy murach. Wielkie, piękne, często barwne, szeroko rozpostarte. Skrzydła, które dodają aury siły, piękna, wielkości i cudnie prezentują się na fotkach.

Czasem myślę o tym, czy i kiedy czujemy, że mamy własne skrzydła – może nie są tak spektakularne, artystyczne, wprawiające swym pięknem w zachwyt. Bywają słabe, wątłe, skulone, schowane, poranione, a czasem są piękniejsze niż te malowane ręką artysty, lśniące blaskiem, mocą. Jak jest z Twoimi? W jakiej są kondycji? Błyszczą? Czy gubisz pióra?

Czytaj dalej
O syndromie oszustki – krótko raz jeszcze

O syndromie oszustki – krótko raz jeszcze

Kiedyś już o tym pisałam, ale wiele rozmów, które prowadzę z ludźmi sprawia, że syndrom oszusta jako pojęcie stale do mnie wraca. Zatrzymam się dziś na nim na moment. Obiecuję będzie krótko 😊

Odkryciem (sprzed 10 lat) była dla mnie książka Sheryl Sandberg, Włącz się do gry, a teraz (w 2023 roku) na rynku wydawniczym mamy polską pozycję w tym temacie – Małgorzaty Mielcarek, Jesteś oszustką. Syndrom, który Cię niszczy. Te dwie książki mogą zmienić sposób myślenia o sobie, swoim podejściu do pracy, samooceny.

Czytaj dalej
Profesjonalizm i odpowiedzialne budowanie marki

Profesjonalizm i odpowiedzialne budowanie marki

Dzisiejszy wpis może być nieco inny od dotychczasowych, mam jednak nadzieję, że zatrzyma Was bodaj na chwilę i zachęci do refleksji nad tym, jak budujemy markę osobistą i nad tym, jak przyczyniamy się do budowania marki pracodawcy/ grupy zawodowej itd.

Czym jest marka osobista? Mówiąc najprościej to nasz wizerunek, to z jakimi wartościami jesteśmy kojarzeni, jaką opinią się cieszymy i jakie uczucia wywołujemy u innych na myśl o nas, naszej pracy, skutecznym działaniu itd.

Czytaj dalej
Kiedy ostatni raz robiliście coś tylko dla siebie?

Kiedy ostatni raz robiliście coś tylko dla siebie?

Okres urlopowy w pełni. Większość z nas złapie bodaj kilka dni wolnego, by odpocząć, może gdzieś wyjechać, spotkać z rodziną i przyjaciółmi. Niektóry z nas w tym czasie planują mniejsze lub większe remonty, porządki, nadrabianie zaległości, a jeszcze inni szukają dodatkowego zajęcia, by trochę dorobić do domowego budżetu.

Czytaj dalej

Dlaczego komunikowanie się z innymi bywa tak trudne?

Dlaczego komunikowanie się z innymi bywa tak trudne?

Pracuję (już od pewnego czasu) nad nową książką. Tym razem „rozkminiam”, analizuję, przyglądam się komunikacji między ludźmi – w sytuacjach formalnych, nieformalnych, w relacjach osób, które się znają i obcych względem siebie. Obserwuję to, jak inni komunikują swoje potrzeby i jak słuchają komunikatorów innych. Ciekawi mnie, skąd biorą się trudności, co bywa przyczyną niezrozumienia, kto bierze na siebie odpowiedzialność za nieskuteczną komunikację i czy robi to słusznie. Patrzę też na ten proces z własnej perspektywy, co mi sprawia trudność, jakie błędy popełniam, a co mi pomaga i wspiera mnie w budowaniu relacji i porozumienia z innymi.

Czytaj dalej
Jak to wszystko ogarnąć?

Jak to wszystko ogarnąć?

Dawno nie pisałam. Wielość zadań, prowadzenie licznych szkoleń i udział w innych, osiemnaste urodziny i matura starszego syna, wsparcie młodszego, a do tego zwyczajnie czas potrzebny na odpoczynek, planowanie, przygotowania do kolejnych wyzwań i … wyrzuty sumienia, że na pisanie brakuje czasu. Blog czeka, rozpoczęta książka czeka – co z tego, że wiem co chcę pisać, kiedy chwilami brakuje siły, ale też czasu, by w natłoku spraw znaleźć czas na skupienie i wyłączenie się z innych tematów? A jak jest u Was? Jak sobie radzicie ze strumieniem zadań? Jak dokonujecie wyborów, jak szukacie równowagi między tym co trzeba zrobić, a tym co chcecie zrobić? Jak często jesteście w zgodzie sami z sobą?

Czytaj dalej
Asertywność

Asertywność

Kiedy badam potrzeby szkoleniowe wśród zespołów, z którymi pracuję, bardzo często słyszę o potrzebie rozwoju takich kompetencji jak: komunikacja, współpraca i asertywność. Dlatego w ostatnim czasie jako trener, mierzę się z tymi zagadnieniami stosunkowo często, a rozmowy, które prowadzę, pokazują mi, jak dużym wyzwaniem bywa bycie asertywnym, zwłaszcza w środowisku pracy.

Czytaj dalej
Czego rzeczywiście potrzebujemy?

Czego rzeczywiście potrzebujemy?

Codzienny bieg, stres, pogoń za zadaniami do wykonania – to nasza codzienność, która kosztuje nas dużo zdrowia i bywa, że niesie frustrację, czasem wiedzie nas ku depresji lub wypaleniu zawodowemu. Mówimy, że potrzebujemy balansu, że praca nie może zawłaszczać w całości naszego życia. Czujemy, że potrzebujemy odpoczynku, robienia czegoś dla przyjemności, by móc odbudowywać własną stabilność emocjonalną. Im lepiej znamy siebie, tym łatwiej jest nam o zaspokojenie własnej potrzeby równowagi, harmonii.

Czytaj dalej