Dzieci chcą i potrzebują się bawić – czy mają na to czas?

Dzieci potrzebują w swoim życiu zabawy równie mocno jak jedzenia, picia czy snu. Zabawa jest podstawową formą ich aktywności, w której poznają siebie, odkrywają świat, a w nim innych ludzi, opanowują liczne umiejętności i intensywnie rozwijają się w różnych zakresach. Rodzi się jednak pytanie, czy w obecnym, zabieganym świecie, mają na nią czas? Czy między przedszkolem (bądź szkołą) a zajęciami z języków, gry na instrumencie, zajęciami sportowymi, z ceramiki, szycia czy tańca, mają jeszcze czas na odpoczynek i spokojną, swobodną, naturalną dla dziecka zabawę? Jak to u Was wygląda?

Zabawa nie jest stratą czasu, to kluczowy czynnik rozwoju dziecka, często niedoceniany przez dorosłych, bagatelizowany i marginalizowany. Rodzice, a także nauczyciele uważają, że zabawa to swoisty „przerywnik” pomiędzy aktywnościami, w ich ocenie ważnymi, dzięki którym dziecko może rozwijać się, odnosić szkolne sukcesy, a także przygotowywać do przyszłego – zawodowego czy społecznego – funkcjonowania. Nauka, zajęcia dodatkowe często traktowane są z najwyższą uwagą, pietyzmem, zaś zabawa jest przy nich tylko dodatkiem, na który nie zawsze jest czas. Jakże często wpadamy w pułapkę „inwestowania” w dziecko (w kolejne lekcje, kursy) w poczuciu dbania o lepszą przyszłość dziecka i z chęci pokazania mu i chyba po części „reszcie świata”, że jesteśmy wspaniałymi, kochającymi rodzicami. I zapewne tak jest, ale chcąc aktywnie wspierać rozwój dziecka warto zadbać o czas na zabawę (także wspólną), na rozmowę i budowanie relacji.

zabawa dziecka
Fot. Pixabay.com

Zabawa jest drogocennym darem danym dziecku, to czas:

  • odkrywania i rozwijania swoich możliwości, uczenia się siebie;
  • poznawania i opanowywania mechanizmów społecznych;
  • rozpoznawania własnych zainteresowań, pasji, preferowanych aktywności;
  • uczenia się i utrwalania osiągnięć kulturowych, poznawania i uwewnętrzniania tradycji, zwyczajów typowych dla grupy, w której dziecko żyje i się rozwija;
  • uczenia się rozróżniania tego co dobre od tego co złe;
  • dzielenia się doświadczeniem i zgromadzoną wiedzą;
  • prób w robieniu rzeczy nowych i sprawdzania swoich potencjalnych umiejętności;
  • nabywania kompetencji – komunikowania się (mówienia i słuchania), negocjowania, ustępowania, przekonywania innych do swojego zdania, do swoich pomysłów;
  • relaksu, odprężenia, podejmowania działania dla samej przyjemności bycia aktywnym w ulubionej formie;
  • usprawniania umiejętności fizycznych – motorycznych i manualnych;
  • gdy niejako mimochodem człowiek rozwija się we wszystkich możliwych obszarach, gdy wspierany jest jego wielostronny rozwój itp.

Drodzy Rodzice! Mając intencję optymalnego wspierania rozwoju własnego dziecka, zadbajmy przede wszystkim o to, by miało ono czas na spokojną zabawę. Dziecko nie potrzebuje nadmiaru zabawek, potrzebuje wolnego czasu i zabawek, które  będą mogły być różnie wykorzystane, które będą pobudzały wyobraźnię, dawały możliwość zróżnicowanej zabawy, będą zachętą do myślenia i aktywności. Potrzebują też naszej uważności i gotowości wsparcia, czasami także włączenia się w zabawę (na zaproszenie dziecka). W ten sposób będziemy sprzyjać rozwojowi dziecka, bez przemęczania, narzucania, zniechęcania, co ma miejsce, gdy nadmiernie obciążamy je dodatkowymi zajęciami. Skutki mądrze zorganizowanego czasu, zadbania o to, by dziecko mogło się bawić, nie tylko będą bardzo dobre, ale mogą nas mocno zaskoczyć – intensyfikacją rozwoju, poprawą nastroju dziecka, poczuciem zrelaksowania i większego spokoju.

Jestem bardzo ciekawa w co lubią bawić się Wasze dzieci. Podzielcie się proszę w komentarzach, w jakie zabawy dzieci najchętniej bawią się samodzielnie, a jakie wybierają, gdy im towarzyszycie w tej aktywności?

Pozdrawiam i życzę radosnej zabawy!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
5 lat temu

Witam. Mateusz lat 7 zakochany w Lego. Ewa lat 3 jest na etapie zabawy we wszystko czym bawi się brat. Uwielbiają robić domek bądź sklep ale oczywiście nie ze swoich zabawek tylko ze wszystkiego co im wpadnie do głowy. Odkąd mamy kotka bawią się w kotki chodzą na czworaka i… Czytaj więcej »