Klapsem nie wychowasz!

Szanowny Rodzicu, wyobraź sobie sytuację, gdy ktoś ocenia Twoje kompetencje, pracę, bądź zachowanie i stwierdza, że nie spisałeś się i dlatego zasłużyłeś na klapsa, a nawet kilka! Co czułbyś, gdyby w czyjejś ocenie zadanie przez Ciebie wykonane zostało ocenione źle, niezgodnie z czyimiś oczekiwaniem, a Twoje tłumaczenie było odebrane jako bezczelność i wymierzono by Ci za karę dyscyplinujący klaps? Wyobraź sobie, że ciosem kończy się  jakaś rozmowa z rodzicem, dzieckiem, partnerem, a może z szefem – bo ktoś z nich uznał, że popełniłeś błąd, że z Tobą nie da się spokojnie rozmawiać.

A może, co jest jeszcze gorsze, zostajesz uderzony, a nawet nie wiesz za co! Co czujesz? Może masz poczucie, że zasłużyłeś, że byłeś nieodpowiedzialny, zawiodłeś i że się należało??? Wątpię! Raczej czujesz obrazę, jesteś zbulwersowany, zszokowany, upokorzony, zdezorientowany…, prawda? I słusznie!

Naruszono Twoją godność, twoją strefę intymną, twoje prawa itd. Zgadzamy się, prawda?

Fot. NeONBRAND on Unsplash

Czy klaps dawany dziecku to coś innego? Dlaczego w 2018 roku aż 43% badanych Polaków akceptuje tzw. klapsy, a blisko jedna czwarta badanych uważa, że lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło (Raport Rzecznika Praw Dziecka 2018). Dlaczego aż tylu dorosłych w naszym kraju uważa, że to dobra metoda wychowawcza i przyznaje się do jej stosowania? Dlaczego uważają, że dziecko zrozumie, że na to zasłużyło i jest sobie winne, bo źle się zachowywało i wytrąciło rodzica z równowagi? Czy zastanowiłeś się co wówczas czuje dziecko? Co czuje do Ciebie, do osoby, którą kocha, a która zadaje mu ból? Czego uczy się o sobie, o świecie? Jaki wzorzec rodzica w sobie buduje?

Czego uczy się dziecko w takiej sytuacji? Przede wszystkim zbiera doświadczenie, że takie jest prawo silniejszego (w tym wypadku dorosłego). Uczy się, że przemocą można uzyskiwać określone efekty, np. w postaci pożądanego zachowania drugiej osoby. Przekonuje się, że nie mając po swojej stronie siły argumentów, można użyć argumentów siły. Otrzymuje też niepisane przyzwolenie na stosowanie przemocy.

Czego dowiaduje się o sobie? Że jest niedobre, niekompetentne, zawodzi dorosłego, że jest beznadziejne, traci wiarę w siebie, obniża własną samoocenę itp. – czy zdajemy sobie z tego sprawę?

W końcu, co czuje do dorosłego? Przede wszystkim lęk, ma poczucie zagrożenia, niepewności, traci poczucie bezpieczeństwa, a dorosły, który miał być wsparciem, staje się oprawcą.

Dla harmonijnego, stabilnego wzrostu człowiek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, wspierającego środowiska, miłości – dlatego nie tłumaczmy swoich błędów wychowawczych tym, że nas też tak wychowywano, nie usprawiedliwiajmy się zmęczeniem, problemami w pracy, bo to nie daje nam prawa wyżywać się na dziecku. Pracujmy nad sobą, nad swoimi kompetencjami, nauczmy się radzić sobie ze stresem, z negatywnymi emocjami, bo to jest nasz obowiązek wobec dzieci. Kocham – nie biję!!! Nigdy!!! Zachęcam do refleksji, do odkrywania w sobie empatii, wrażliwości i trenowania się w uważności. Powodzenia 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marta
marta
5 lat temu

Agnieszko, dziękuję za ten wpis. Bardzo cenię sposób w jaki piszesz, spokój z jakim piszesz. Bez kategoryczności, krytyki, bez budowania w rodzicach poczucia winy. Nigdy nie dawałam dzieciom klapsów, ale wydrukowałam sobie ostatni akapit Twojego „posta” i powiesiłam na lodówce, zastępując tylko jeden wyraz w zawołaniu – „Kocham – nie… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
5 lat temu
Reply to  marta

Marto, dziękuję za ten komentarz. Cieszę się, że znalazłaś w tym tekście coś cennego, bo zależy mi, by to o czym piszę było pomocne. Życzę powodzenia i pozostaję w kontakcie.

Janina
Janina
4 lat temu

Kto by przewidział, że to- jakże ważne przesłanie do Rodziców, będzie dziś kierowane do Rzecznika Praw Dziecka??!!! Agnieszko – jak zawsze piszesz z głęboką Troską o Dzieci…Skopiowałam treść- pomyślałam – przekażę nauczycielkom jako „apel” możliwy do zamieszczenia na stronach internetowych placówek, w „kącikach dla rodziców”, bądź w postaci „ulotek” do… Czytaj więcej »

Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu
Reply to  Janina

Dziękuję, musimy dopominać się o szacunek dla dzieci. Pozdrawiam