Cele w życiu –  a może postawić na spontaniczność?

Która z dróg jest Wam bliższa? Lubicie planować, stawiać sobie cele i dążyć do ich realizacji, czy raczej wolicie pozwalać, by życie niosło Was, pokazywało szanse i pozwalało wybierać z nadarzających się możliwości? Spontaniczność, wolność i otwartość na to co przynosi dzień jest nam potrzebna, często dodaje kolorytu naszemu życiu, pomaga doświadczać tego co nowe, czasem ekscytujące. Pytanie, czy wiedzie nas w kierunku, który jest dla nas dobry, w kierunku tego czego potrzebujemy, szukamy?

Chcąc osiągnąć sukces (bez względu na to, jak go definiujemy) warto mieć plan, stawiać sobie cele i systematycznie dążyć do ich realizacji.

Brian Tracy trafnie zauważył, że „jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracę przy osiąganiu celów kogoś innego”, a Napoleon Hill był zdania, że „wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, by go osiągnąć”.

plan

A zatem co wybieramy?

Osobiście stawiam na cel i plan oraz samodyscyplinę w dążeniu do jego realizacji. To pozwala mieć kontrolę nad przebiegiem kariery zawodowej, realizacji planów i zamierzeń zawodowych i prywatnych. Pomocna w formułowaniu celów może być metoda SMART lub SMARTER.

Zgodnie z metodą SMART cel powinien być:

S – sprecyzowany, konkretny (specific)

M – mierzalny (measurable)

A – ambitny, istotny (ambitious, relevant)

R – realny, osiągalny (realistic, achievable)

T – terminowy, określony w czasie (time-based)

a dodatkowo:

E – ekscytujący (exciting)

R – zapisany (recorded)


A zatem przykład:

Wyobraź sobie, że uwielbiasz podróżować, zwiedzać kolejne kraje, poznawać kultury, ale brakuje ci na to czasu, a często też pieniędzy. Pomyślałaś/ Pomyślałeś, że rozwiązaniem byłoby zostanie pilotem wycieczek zagranicznych i połączenie pasji do podróży ze sposobem na zarabianie.

Cel: Do następnych wakacji w 2023 roku zostanę pilotem wycieczek zagranicznych z dobrą znajomością języka angielskiego i nawiążę współpracę z minimum 1 biurem podróży.

S – chcę zmienić pracę i zostać pilotem wycieczek zagranicznych;

M – ukończę kurs i zdobędę uprawnienia pilota wycieczek oraz podniosę kompetencje w zakresie języka angielskiego oraz nawiążę współpracę z minimum 1 biurem podróży;

A – osiągnę to jak ukończę kurs na pilota wycieczek zagranicznych, zwiększę  umiejętność posługiwania się językiem angielskim i uzyskam certyfikat językowy;

R – Pozwoli mi to osiągnąć współpracę z minimum jednym biurem podróży przed wakacjami w 2023 roku i z kolejnymi 2 biurami w roku kolejnym;

T – Aby osiągnąć cel muszę do marca 2023 ukończyć kurs na pilota wycieczek zagranicznych, do końca maja 2023 uzyskać certyfikat językowy poświadczający znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2-C1.

Odpowiedz sobie też, czy ten cel jest dla Ciebie ekscytujący, czy jest zgodny z Twoimi wartościami? Czy to jest to, czego rzeczywiście potrzebujesz? Jeśli tak to zapisz ten cel. Dużo większą skuteczność w realizacji celów wykazują Ci, którzy spisują swoje cele i do nich często wracają. Pamięć ludzka jest ulotna, zapisanym celom trudniej uciec, trudniej je zbagatelizować, bardziej nas bodźcują, męczą, przypominają o sobie. Stają się też zobowiązaniem, które składamy samym sobie.

A co potem? Mierz się z wyzwaniem! Nie uda się zrealizować najmniejszego celu, gdy do planu nie dołożysz aktywności, zaangażowania i determinacji! Nikt tego za Ciebie nie zrobi. Bądź Panią/ Panem swojego życia, wykaż inicjatywę!

Powodzenia w realizacji Waszych celów!!!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dagmara
Dagmara
1 rok temu

Trzeba dążyć do swoich celów i podążać za marzeniami