Czas na zmiany – filozofia kaizen w codziennym życiu

Pragniesz zmiany, ale boisz się radykalnych kroków, przeraża Cię to co nowe, nieznane, czasem niepewne. Jak pokonać lęk i zacząć budować swoje życie według własnego planu i zacząć cieszyć się każdym dniem?

Lao Cy zauważa, że „nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku”. Szybko przywiązujemy się do miejsc, ludzi, pracy i choć czasem coś nas „uwiera”, męczy, odbiera spokój i radość to tkwimy w miejscu nie umiejąc podjąć nawet najmniejszych działań, by dokonać zmiany i żyć tak jak pragniemy. Co nas wstrzymuje? Lęk przed nowym, obawy czy sobie poradzimy, brak umiejętności lub wiedzy. Wolimy zatem tkwić  w tym co znamy, co jest „oswojone”. Pytania tylko czy można w ten sposób tracić życie? Czy nie będziemy kiedyś żałowali zmarnowanych szans, niewykorzystanych okazji?

Kaizen pisany znakami kanji - By Majo statt Senf - Praca własna
Fot. Wikipedia. Kaizen pisany znakami kanji

Może rozwiązaniem dla tych, którzy mają obawy, jest zagłębienie się w filozofię kaizen i w niej poszukiwanie drogi ku ulepszaniu swego życia? Kaizen – filozofia małych kroków, „na palcach”, „bez gwałtownych ruchów”, spokojne dokonywanie zmian w swoim życiu. Kaizen pozwala pokonać lęk przed zmianą, bowiem jak wskazuje Robert Maurer w książce Filozofia kaizen (Gliwice 2007, Wyd. Helion), pomaga też powoli przeprojektować mózg, by nie przeciwstawiał się zmianom lecz ochoczo się w nie włączał.

Filozofia kaizen proponuje praktykować małe kroki:

  • zadawaj małe pytania (dotyczące prostych, codziennych spraw, które tworzą fundamenty pod osobisty program zmiany);
  • myśl małe myśli (one rzeźbią mózg);
  • podejmuj małe działania (małe kroki, które stanowią serce kaizen);
  • rozwiązuj małe problemy (nie pozwalaj, by urosły do bardziej bolesnych);
  • przyznawaj sobie małe nagrody (stanowią one doskonałą formę zachęty);
  • rozpoznawaj małe momenty (podejście kaizen wymaga wolniejszego tempa i doceniania małych momentów) (R. Maurer 2007).

Filozofia kaizen to droga rozwoju dla osób cierpliwych, ceniących spokój, stabilizację i nie lubiących radykalnych czy raptownych zmian. Peter Senge zauważa jednak, że „wszystkie wielkie rzeczy mają małe początki”. Nie dokonamy zmian o jakich marzymy jeśli nie zdołamy zdecydować się na robienie każdego dnia, tygodnia czy miesiąca bodaj najmniejszych kroków w kierunku upragnionego celu.

Życzę zatem wszystkim odwagi w spełnianiu marzeń, w realizacji celów, a być może właśnie w filozofii kaizen znajdziecie wskazówki jak do upragnionych zmian doprowadzić. Powodzenia!

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments