Czego rzeczywiście potrzebujemy?

Codzienny bieg, stres, pogoń za zadaniami do wykonania – to nasza codzienność, która kosztuje nas dużo zdrowia i bywa, że niesie frustrację, czasem wiedzie nas ku depresji lub wypaleniu zawodowemu. Mówimy, że potrzebujemy balansu, że praca nie może zawłaszczać w całości naszego życia. Czujemy, że potrzebujemy odpoczynku, robienia czegoś dla przyjemności, by móc odbudowywać własną stabilność emocjonalną. Im lepiej znamy siebie, tym łatwiej jest nam o zaspokojenie własnej potrzeby równowagi, harmonii.

Jan Strelecky, w inspirującej książeczce „Kawiarnia na końcu świata. Opowieść o sensie życia” pisze: „(…) cała sztuka tkwi w tym, aby zrozumieć, że coś przynosi nam szczęście i satysfakcję nie dlatego, że ktoś tak twierdzi, ale dlatego, że sami tak uznamy i sami się o tym przekonamy”.

A jak jest u Ciebie?

  • Czy zastanawiałeś/ zastanawiałaś się może czego rzeczywiście potrzebujesz?
  • Co Ci daje szczęście i spełnienie?
  • Co robisz dla siebie, by zadbać o swój dobrostan?
  • Jakie drobne momenty serwujesz sobie każdego dnia, by czuć się lepiej, spokojniej?
czytanie

W przywołanej powyżej książce odnalazłam też zdanie: „Życie jest niesamowitą historią (…). Niektórzy ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy, że są autorami i mogą napisać ją tak, jak chcą”.

A jak jest u Ciebie?

  • Czujesz, że masz wpływ na swoje życie?
  • Na ile czujesz, że masz nad nim kontrolę?
  • Na ile pozwalasz innym, by decydowali o Tobie?
  • Co możesz zrobić, by w pełni czuć, że jesteś Panią/ Panem swojego losu?

Jedna kwestia wymaga też dopowiedzenia. Troska o swoje życie, o własne dobro i okazywany sobie szacunek, to nie jest egoizm, nie jest też tożsame z brakiem troski o bliskich i przyjaciół. W naszym życiu jest miejsce na wszystko, ale (!!!) nie kosztem siebie i to jest ważne odkrycie, które choć wydaje się być dość oczywiste, nie dla wszystkich jest proste i zrozumiałe. Pamiętajmy, że nie damy z siebie innym, jeśli nie zadbamy o pełnię swoich sił. Dlatego każdego dnia – zrób dla siebie coś dobrego, zadbaj o siebie. Nawet najmniejsze kroki mogą mieć ogromne znaczenie.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments