Kierunek – ROZWÓJ

Współczesny świat pędzi, jest wymagający i szanse na sprawne odnajdowanie się w jego realiach mają Ci, którzy się rozwijają, uczą nowych rzeczy, mają potrzebę poznawania i odnajdowania swojej mocy, kompetencji i życiowej pasji.

We wcześniejszych postach pisałam o tym, że ludzi zwykle charakteryzuje jedno z dwóch podejść/ nastawień wobec swojego życia, rozwoju, uczenia się. Część z nas nastawionych jest na rozwój, inni na bezpieczeństwo i stabilność. U podstaw tych podejść leżą różne potrzeby, inne oczekiwania, które dyktują nam kierunki podejmowanych działań, wpływają na nasze wybory i decyzje, które podejmujemy.

Dzisiaj chcę krótko opowiedzieć o nastawieniu na rozwój, a szczególnie o zasadzie 70-20-10, która ilustruje, jak i od kogo uczymy się skutecznie. Dokonam też krótkiej analizy tego, jak zasada ta może być realizowana w życiu prywatnym, na osobistej drodze rozwojowej. Przyjrzymy się też temu z perspektywy menedżera, który ma wspierać rozwój swojego zespołu jako całości i poszczególnych pracowników.

rozwój

W ogólnym (osobistym) ujęciu zasada 70-20-10 mówi o tym, że:

70% tego czego uczymy się pochodzi z naszego doświadczenia, działania, wykonywanych zadań, zdobywamy umiejętności robiąc określone rzeczy, rozwiązując konkretne problemy, podejmując nowe tematy, pełniąc nowe role itd.

20% przyswajamy dzięki wsparciu i współpracy z innymi ludźmi. Uczymy się od mentorów, coachów, trenerów, doświadczonych kolegów i koleżanek. Uczymy się obserwując ich, naśladując, dostając instrukcje, pytania. Mamy wzorce i modele działania, z których czerpiemy.

10% pochodzi z różnych form szkoleń. Na kursach, szkoleniach, w szkole również zdobywamy nową wiedzę, umiejętności, jednak skuteczność tej rozwojowej drogi jest najmniejsza, bowiem często nie wykorzystujemy zbyt wiele z tego co tam poznajemy, krzywa zapominania jest bezlitosna i zwykle duża część poznawanych zagadnień ulatuje nam dość szybko z pamięci.

Jeśli zatem chcemy się rozwijać potrzebujemy być aktywni, musimy działać, próbować, włączać się w projekty, a w sytuacjach, gdy pojawiają się trudności szukać wsparcia u innych i na szkoleniach, kursach, które mają wtedy szansę stać się cennym dopełnieniem procesu rozwoju, ale same w sobie nie zrobią tego za nas.

 

Z menedżerskiego punktu widzenia realizacja tej zasady jest podobna. Chcąc autentycznie wspierać zespól w rozwoju warto to przemyśleć i zaproponować skuteczne działania.

70% rozwoju zespołu pochodzi z zadań, które zespół realizuje. Zależy to od tego, jak te zadania przydzielasz, w jakie projekty włączasz pracowników. Nie bez znaczenia są obowiązki, jakie wykonują na co dzień, bo jeśli stanowią jakiekolwiek wyzwanie to są dobrym impulsem do rozwoju.

20% to osobisty wzór samego menedżera, który dzieli się wiedzą i doświadczeniem, to praca z bardziej doświadczonymi koleżankami i kolegami, którzy dzielą się swoją wiedzą, to budowanie zróżnicowanego kompetencyjnie zespołu, w którym w naturalny sposób kształtuje się kultura dzielenia się wiedzą i uczenia się od siebie nawzajem.

10% to szkolenia i kursy, na które możesz delegować pracowników, które możesz organizować dla całego zespołu, by pracownicy mogli uzupełniać potrzebne w waszych pracach kompetencje.

Zrozumienie tej zasady powinno nam uzmysłowić, że chcąc rozwijać siebie lub innych, szczególny akcent warto kłaść nie tyle na kolejne szkolenia (choć one też nas wspierają), ale na tworzenie możliwości zdobywania doświadczenia w toku pracy, w nowych projektach, zmagając się z nowymi wyzwaniami, w toku pokonywania nowych przeszkód czy barier – także tych, które tkwią w nas samych.

I to co jest ważne, to świadomość, że to nie menedżer odpowiada za nasz osobisty rozwój – choć może go znacząco wspierać. To każdy z nas osobiście odpowiada za swój progres.  Bądźmy odważni w podejmowaniu wyzwań, proaktywni w rozmowach o nowych zadaniach, aktywni w tworzeniu dla siebie możliwości rozwojowych. Nie czekajmy aż ktoś się domyśli, że chcielibyśmy robić coś nowego, coś ciekawszego itd.

Życzę Wam satysfakcji z wykonywanych zadań, z własnego rozwoju, z odkrywania siebie i swojego potencjału i wspierania rozwoju innych.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments