Nasze podejścia do czasu – szanse i zagrożenia

Waren Buffet – „Ze wszystkich rzeczy na świecie kupić nie można tylko czasu”.

Czas jest naszym najcenniejszym zasobem.

Każdy z nas ma taką samą dobę, dla każdego z nas godzina ma 60 minut, a tydzień 7 dni.

Możemy co najwyżej zyskać na czasie (wydłużając terminy) lub zyskać czas na inne aktywności powierzając pewne swoje działania innym, delegując.

Na co mamy wpływ w kontekście zarządzania sobą w czasie? – na naszą produktywność, organizację, motywację do działania, nasze priorytety.

Czym wobec tego jest zarządzanie sobą w czasie? To przejmowanie kontroli nad jego wykorzystaniem, nad zadaniami, których się podejmujemy lub tymi, które są nam zlecane oraz umiejętność planowania pracy w taki sposób, by robić to efektywnie i w poczuciu panowania nad sytuacją.

czas

Są też dwie proste metody, które są polecane przez ludzi sukcesu, o których możemy przeczytać też w różnych książkach i poradnikach, a które  można wdrożyć od zaraz:

  • Możesz zyskać czas wstając wcześniej niż zwykle (1-2 godziny) – co może być niemożliwe, gdy ktoś już wstaje o 4:50 czy 5:30?
  • Zastanów się co możesz delegować? Jakie zadania, które wykonujesz, z powodzeniem może realizować twój pracownik, a prywatnie, np. dziecko, partner?

Należy mieć jednak świadomość, że nie każdy może skrócić czas snu, bez szkody dla swojego zdrowia, aktywności czy efektywności. Nie każdy też ma podwładnych, dzieci, partnera, z którymi może podzielić się zadaniami. Dlatego należy szukać innych metod porządkowania swojego działania i organizowania swojej pracy w czasie, którym dysponujemy.

Podejścia do czasu

Możemy wyróżnić 3 różne podejścia do czasu: orientacja na przeszłość, na przyszłość, bądź teraźniejszość (M. Clayton, Zarządzanie czasem. Jak efektywnie planować i realizować zadania, Warszawa 2011,Wyd. Samo Sedno, s. 16-25). Każde z nich może jednak mieć plusy i minusy.

  • Orientacja na przeszłość – spędzasz dużo czasu na rozpamiętywaniu co było, na analizie minionych wydarzeń. To może mieć pozytywne strony, np.: pozwala czerpać z wcześniejszych doświadczeń, uczyć się z tego co przeżyliśmy. Są też negatywne strony: skupianie się na bolesnych doświadczeniach, lub idealizowanie przeszłości, może to wywoływać stany depresyjne, apatię, frustrację, niechęć do działania, leki wynikające z negatywnych doświadczeń, może odbierać chęć do działania.
  • Orientacja na teraźniejszość – CARPE DIEM! Nie liczy się co było, ani co będzie! Należy czerpać z teraźniejszości. Liczy się zabawa, to co teraz jest ważne (bez dalekowzrocznego myślenia czy planowania). Pozytywy: Jeśli nie spieszysz się, żeby zrobić to co musisz, być może potrafisz zwolnić tempo i cieszyć się chwilą. Przy wysokiej motywacji możesz czerpać  energię z realizowanych zadań i wchodzić częściej w stan flow. Niebezpieczeństwo: Trudność w realizacji celów (zwłaszcza długoterminowych), brak samodyscypliny, zbyt swobodne, czasem lekceważące podejście do obowiązków.
  • Orientacja na przyszłość – Jeśli jesteś zorientowany na przyszłość, to właśnie ona staje się siłą motywująca twoje myślenie i podejmowanie decyzji. Planujesz z wyprzedzeniem. Masz cele, do których dążysz, sumiennie pracujesz, by dojść do założonego celu. Niebezpieczeństwo: jeśli jesteś zorientowany na przyszłość, entuzjastycznie podchodzisz do rozwiązywania problemów oraz jesteś zdeterminowany, żeby osiągnąć sukces, co jednak może zepchnąć na dalszy plan twoje aktualne potrzeby. Cel jest istotą, bierzesz na siebie za dużo obowiązków, nic nie daje ci radości, spełnienia, bo pracując nad realizacją celu stale rezygnujesz z tego co daje Ci radość tu i teraz. Myślisz o profitach w przyszłości (bliżej nieokreślonej).

Philip Zimbardo i John Boyd w książce Paradoks czasu. Psychologia postrzegania czasu, Warszawa 2011, PWN), wskazują, że nie ma dowodów na to, że orientacja względem czasu jest wpisana w nasze DNA. Można ją zmienić. Możemy wypracować nowe nawyki w tym względzie.

Zatem, jakie podejście do czasu jest najbardziej pożądane, korzystne rozwojowo? ZRÓWNOWAŻONE PODEJŚCIE DO CZASU

Przyjmuj tylko te zadania, które jesteś w stanie kontrolować, nie trwoń swojej energii na próby osiągnięcia rzeczy, do ukończenia których nie masz ani potrzebnych umiejętności, ani uprawnień.

Wszystkie podejścia do czasu mają swoje dobre i złe strony. Twoim celem powinno być opanowanie pozytywnych elementów każdego z nich oraz zminimalizowanie elementów negatywnych.

Możliwe techniki:

  • Detoksykacja przeszłości – zbuduj silne pozytywne nastawienie do własnej przeszłości (czerp z niej to co dobre, uzdrów relacje, buduj wdzięczność za to co było, a także otaczaj się pozytywnymi ludźmi.
  • Wczuj się w chwilę – stań się bardziej zorientowany na teraźniejszość (znajduj chwile dla siebie, na swoje małe przyjemności, przerwij czasem to co robisz i wyjdź na spacer, rozwijaj zainteresowania, bo nie żyjemy tylko pracą).
  • Oko na przyszłość: stań się bardziej zorientowany na to co przed tobą. Cele są impulsem do działania, dobrym kierunkowskazem, naucz się je formułować, planować działania, dokonuj przeglądu swoich celów, działań i zrealizowanych projektów, mów „nie” pokusom i dawaj sobie nagrody za sukcesy.

W następnych postach napiszę więcej o sposobach planowania, technikach, które mogą wspierać nas w procesie optymalnego wykorzystywania swojego czasu. Już dziś zapraszam.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments