Słowa mają moc!

Słowami można zadać ciosy nie mniej bolesne od tych zadanych pięścią, a często pozostawiające rany o wiele trudniej się gojące i równie długo pozostające w pamięci. Wokół nas rośnie agresja, zwłaszcza ta słowna. Hejt staje się wszechobecny, pleni się jak chwast i niszczy relacje, ludzi, życia. Co się z nami dzieje? Co się dzieje z ludźmi, którzy bez oporu stosują przemoc werbalną, nie dbają o konsekwencje swoich słów i za nic mają ludzkie uczucia, zdrowie?

W komunikacji tkwi siła, która może budować pokój i może wzniecać wojny. Może dodawać skrzydeł lub je podcinać. Może budować wspólnotę lub ją niszczyć, dewastować i skłócać. Każdego dnia, od każdego z nas zależy, jak będziemy komunikować się z innymi – z rodziną, współpracownikami, osobami spotkanymi w sklepie, urzędzie czy autobusie. Każdego dnia to MY, każdy z nas z osobna, podejmujemy decyzję co i jak powiemy, a co przemilczymy. Każdego też dnia otwierając usta możemy pokazać własną kulturę i szacunek dla rozmówcy lub dać wyraz braku klasy.

kłótnia

Oburzamy się na mowę innych, na wulgaryzmy, na hejt, na słowa, które poniżają, obrażają, ranią – i słusznie, ale nie mamy niestety bezpośredniego wpływu na to, jak postępują inni. Mamy za to wpływ na to, jak postępujemy my sami, jaki ślad po sobie pozostawiamy. Mamy wpływ na to, jaki wzór dajemy własnym dzieciom i ludziom, którzy nas otaczają.

Pamiętajmy też, że to dotyczy też nas samych, tego jak mówimy do siebie (nawet w myślach), na ile się sami wzmacniamy, wspieramy, a na ile się zatruwamy. Bądźmy dobrzy dla innych i dla siebie. Mówmy zatem do siebie i do innych pięknie i dobrze. Pozdrawiam wszystkich z życzliwością.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
2 lat temu

Nie wiem co się z ludźmi dzieje ale jest to coś niedobrego. Jeden drugiemu nie pomoże bezinteresownie (oczywiście nie wszystkich to dotyczy ale z pewnością większości)Dużą rolę odgrywa tu wychowanie i przykład wyniesiony z domu rodzinnego ,niestety nie każdy ma to szczęście doświadczyć tego co jest dobre i godne naśladowania.… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Barbara