„Syndrom oszusta” – też tak masz?

W jednym z ostatnich postów pisałam o lęku, o tym, jak nas ogranicza i dlaczego warto go pokonać, by nie tracić możliwości i szans. Postawiłam Wam pytanie „Co byście zrobili, gdybyście się nie bali?” Dostałam sporo maili, w których dzieliliście się ze mną swoimi refleksjami – bardzo Wam dziękuję za wszystkie głosy, listy i pytania. Ale ich lektura sprawiła, że znów wracam do polecanej ostatnio książki S. Sandberg „Włącz się do gry” (Katowice 2013, Wyd. Sonia Draga).

Autorka przywołała w niej wykład dr Peggy McIntosh zatytułowany „Czuję się jak oszust”, w którym wyjaśniała, że wiele osób (szczególnie kobiety, choć nie tylko) ma poczucie, że są oszustami, zwłaszcza wtedy, gdy są chwaleni za to co zrobili, za osiągnięcia, za uzyskane efekty. Zwykle uważają, że nie zasługują na słowa uznania, czują zakłopotanie i poczucie winy, bojąc się, że pochwały są na wyrost, a dodatkowo obawiają się, że ktoś odkryje, że wcale nie są tak dobrzy, tak mądrzy, czy tak skuteczni, jak inni mogą sądzić.

Choć nierzadko osoby takie są ekspertami w swoich dziedzinach, mają znaczące osiągnięcia, to nie mogą pozbyć się uczucia, że zostaną zdemaskowane.  Sheryl Sandberg analizuje, że zjawisko, w którym człowieka dręczą wątpliwości we własne siły, określane w psychologii jako „syndrom oszusta”, dopada zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale to właśnie kobiety  dręczą się nim bardziej, cierpią intensywniej i są przez niego bardziej ograniczane.

To właśnie kobiety częściej nie doceniają swoich kompetencji, wykazują się mniejszą wiarą w swoje możliwości, częściej też zaniżają swoje osiągnięcia i nierzadko niżej oceniają efekty własnej pracy zestawiając je z identycznymi uzyskiwanymi przez mężczyzn.

Co z tym zrobić? Zacznijmy się wspierać nawzajem, nastawmy się na współpracę, a nie rywalizację, porównywanie. Dajmy sobie prawo do niezgody, stawiania pytań, podnośmy rękę, gdy uważamy, że mamy coś do powiedzenia. ODWAGI W DZIAŁANIU!!! Poszukajmy wsparcia w grupach liderskich, świetny projekt skierowany dla kobiet realizuje Fundacja Sukces pisany szminką (https://sukcespisanyszminka.pl/) realizująca projekt „Sukces to JA”. Zachęcam do samorozwoju, do zwiększania swojego potencjału i do budowania wiary w siebie. POLECAM, bo SPRAWDZIŁAM 😊

Team
Fot. Pixabay.com
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments