Mam czas – czy ciągle mi go brakuje?

Każdego dnia mierzymy się z wieloma zadaniami. Część z nich to mniej lub bardziej męczące obowiązki, inne to zadania wyzwalające naszą radość, kreację czy niosące przyjemność.

Działając, wykonując zadania czy rozwiązując problemy rozwijamy siebie, uczymy się, zdobywamy doświadczenie. Pytanie tylko co robimy najczęściej? Co dominuje w naszym życiu – obowiązki, które związane są ze stresem, powinnością, obawą przed kontrolą, oceną, czy zadania rozwijające nasze zainteresowania, niosące zaciekawienie, które realizujemy z pasją? Najszczęśliwsi są ci, dla których praca i pasja to jedno. W innych przypadkach – czy udaje nam się utrzymać w tym względzie równowagę i obok pracy i obowiązków z nią związanych potrafimy znaleźć czas na to co nas relaksuje, rozwija, daje radość? Czy dajemy sobie prawo  do robienia rzeczy uznawanych przez innych jako „nieistotne”, „błahe” czy „banalne” – tylko dlatego, że to lubimy? A może przeciwnie – wkręcamy się stale w poczucie winy, bo przecież tyle jeszcze mamy do zrobienia w domu, do pracy, dla innych?

time
Fot. Pixabay.com

Jak jest u Was? Znajdujecie czas na swoje zainteresowania? Czym się pasjonujecie?

Łączenie zadań zawodowych i codziennych obowiązków z rozwijaniem zainteresowań, dotyka dwóch kwestii:

  1. Umiejętności ustalania priorytetów,
  2. Organizacji czasu, zarządzania czasem, którym dysponujemy.

Priorytetyzacja to ważna umiejętność, z którą często mamy  problem. Wymaga autorefleksji, wysokiej świadomości siebie, swoich obowiązków i potrzeb oraz umiejętności kreślenia granic między strefą życia zawodowego i prywatnego, zwłaszcza jeśli nasze życiowe priorytety dotykają zarówno zadań służbowych, jak i osobistych. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Co jest dla nas ważne?
  • Na co chcemy znajdować czas?
  • Co nam da możliwość wykonywania zadań z naszych list priorytetów?
  • Co zyskamy, gdy znajdziemy na to czas?
  • Jak będziemy się czuli, gdy nie będziemy tego robili?

Osobiście zadaję sobie te i inne pytania, gdy zastanawiam się, jak zorganizować pracę w ciągu dnia, zwłaszcza, gdy lista zadań do zrobienia bardzo się rozrasta, a ja mam poczucie, że przydałaby mi się umiejętność „rozciągania” czasu. Zapytajmy wtedy siebie – Co jest dla mnie najważniejsze? Co muszę zrobić koniecznie? Co w drugiej kolejności? Z czego mogę zrezygnować lub odłożyć w czasie? To wiąże się z drugą, wspomnianą wyżej umiejętnością – organizowania swojego czasu.

W tym zakresie odpowiedzmy sobie na pytania:

  • Jak planujemy swoje dni?
  • Czy nasze plany są realne, czy mamy szansę je zrealizować?
  • Czy uwzględniamy w nich odpoczynek i czas na zainteresowania?
  • Czy jakieś narzędzia mogą nam być pomocne (np. planer, kalendarz itp.)

Może podzielicie się ze mną swoimi sposobami radzenia sobie z planowaniem pracy, realizowaniem licznych obowiązków, czy ustalaniem priorytetów? Do usłyszenia.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments