Chroń swoje skrzydła

Bardzo popularne są ostatnio zdjęcia, na których stajemy na tle skrzydeł malowanych na ścianach, czy murach. Wielkie, piękne, często barwne, szeroko rozpostarte. Skrzydła, które dodają aury siły, piękna, wielkości i cudnie prezentują się na fotkach.

Czasem myślę o tym, czy i kiedy czujemy, że mamy własne skrzydła – może nie są tak spektakularne, artystyczne, wprawiające swym pięknem w zachwyt. Bywają słabe, wątłe, skulone, schowane, poranione, a czasem są piękniejsze niż te malowane ręką artysty, lśniące blaskiem, mocą. Jak jest z Twoimi? W jakiej są kondycji? Błyszczą? Czy gubisz pióra?

Skrzydła to nasza siła w pokonywaniu trudności. To nasza moc, dzięki której możemy wznosić się ponad trudności, lęki, ograniczenia. To nasz żagiel, który pomaga łapać wiatr i dodaje pędu naszym działaniom. Skrzydła to czasem również nasza ochrona przed upadkiem, pomoc w stawianiu oporu napotykanym przeciwnościom, a w innych okolicznościach pomocne ramię otulające innych w potrzebie. Skrzydła to nasza wiara w siebie i swoje możliwości.

Skrzydła

Co wzmacnia nasze skrzydła?

  • sukcesy – nie tylko te wielkie, spektakularne, ale nawet te drobne, gdy pokonujemy odczuwane trudności, nasze słabości, leki;
  • nasz rozwój, podnoszone kompetencje – rozwijamy się, budujemy swą moc opartą na wiedzy, umiejętnościach, kształtowanych postawach;
  • uznanie – nie tylko to okazywane nam przez innych, ale zwłaszcza to, które okazujemy sobie sami, docenianie własnej pracy, własnych wysiłków – tylko my wiemy ile nas to kosztuje;
  • osiągane cele – które są dla nas ważne, istotne, znaczące – nawet, gdy z perspektywy świata są błahe, drobne czy ulotne.

Nie dajmy sobie podcinać skrzydeł! Nikt nie ma też prawa oczekiwać, że je skulimy, by się nadto nie wyróżniać.

Na co uważać?

  • na nieadekwatną, nadmierną samokrytykę, na naszego wewnętrznego krytyka, który odbiera nam odczuwaną radość z osiągnięć, mówiąc, że to nic takiego, że stać nas na więcej;
  • na ludzi, którzy nas krzywdzą, szkodzą nam, odbierają nam wiarę w siebie;
  • na własne lenistwo, które pozbawia nas woli działania;
  • na ograniczające nas przekonania, że „ja nic nie mogę”, „na nic nie mam wpływu”;
  • na szkodliwe nawyki, przez które trwonimy nasz bezcenny czas;
  • na porównywanie się z innymi, z ich pozycją – pamiętajmy, że oni też przeszli swoją drogę, o której nie mamy zwykle pojęcia.

Co możesz zrobić, by wzmacniać wewnętrzną siłę?

  1. Zastanów się czego chcesz? Co jest dla Ciebie ważne?
  2. Pomyśl, co możesz zrobić, by osiągnąć swoje zamierzenia – na co masz wpływ?
  3. Zrób plan – planuj małe kroki, by nie zniechęcały Cię swą trudnością już na starcie.
  4. Z determinacją realizuj swój plan, a jak nawet trafi Ci się słabszy czas i coś zaniedbasz – wybacz to sobie i ruszaj dalej.
  5. Systematycznie sprawdzaj czy jesteś na dobrej drodze do swego celu i dokonuj ewentualnych korekt.
  6. Doceniaj swoje sukcesy – te drobne, etapowe i te duże związane z osiągnięciem kluczowych założeń, celów.

Życzę Wam pasji życia, skuteczności w realizacji wszelkich planów i zamierzeń. Życzę Wam rozpostartych skrzydeł, które dodają pewności siebie, ale też łapią wiatr i pomagają wzlecieć na wyżyny marzeń i własnych możliwości.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments