Klucz do skutecznego działania… i co ma do tego Św. Mikołaj?

Często zastanawiamy się nad tym, jak to możliwe, że niektórzy realizują tyle zadań, że „ogarniają” tyle spraw? Jak na to wszystko znajdują czas? Przecież doba każdego z nas ma 24 godziny, a oprócz zadań zawodowych, mamy rodzinę, pasje, marzenia, które chcemy urzeczywistnić, potrzebujemy też odpocząć, wyspać się, czasem po prostu poleniuchować.

Dlaczego zatem jedni są skuteczni w swoich działaniach, a inni mniej lub wcale?

Problematyką skuteczności działania zajmują się badacze, w szczególności prakseolodzy [prakseologia – nauka o skutecznym działaniu], ale też trenerzy (uczący organizacji pracy, zarządzania sobą w czasie), refleksyjni nauczyciele, którzy rozumieją, że mogą nauczyć uczniów działać efektywnie, samodzielnie.

Tadeusz Kotarbiński wskazywał, że skuteczność związana jest z ekonomizacją pracy – czyli wzmożeniem wydajności działania i wzmożeniem oszczędności wysiłków, pracy, czasu, co oznacza – mówiąc najprościej – że przy możliwie najmniejszym wkładzie pracy i wysiłku, uzyskujemy potencjalnie maksymalne efekty. Sprawne działanie cechuje między innymi: dokładność, czystość, ekonomiczność, prostota metod, porządek i ład, planowość  i twórczość. Rodzi się zatem pytanie o to, jak w swoich działaniach urzeczywistnić te cechy? Jak nauczyć się takiego uporządkowanego działania?

Kluczem do sukcesu w działaniu jest:

  • dobry plan,
  • motywacja do pracy,
  • samodyscyplina, którą określiłabym jako determinację w dążeniu do celu.

Jest to istotne zarówno wtedy, gdy mówimy o pojedynczych zadaniach, jak i o problemie samoorganizacji w codziennej pracy składającej się z wielu zadań, których godzenie i równoległe wykonywanie bywa nie lada wyzwaniem. Zatrzymajmy się zatem nad tymi trzema elementami skutecznego działania.

DOBRY PLAN

Jest takie chińskie powiedzenie:

„Trzy razy pomyśl, potem zrób,
A wyda czyn owoce,
Nie będzie tylko próba prób,
Trzy razy pomyśl, potem zrób”.

Dobry plan to połowa sukcesu. Nie żałuj czasu na planowanie. Wieczorem planuj kolejny dzień, przed wykonaniem zadania planuj jego przebieg. Im bardziej złożone zadanie, projekt, tym staranniej je zaplanuj, podziel na mniejsze części, na etapy, przemyśl co będzie potrzebne, jak rozłożyć to w czasie, kiedy zamierzasz skończyć. Stale zaglądaj do planu, aktualizuj go, zaznaczaj co już jest zrealizowane, a co jeszcze przed Tobą. Tak możesz podejść do zadań zawodowych, ale też np. do przygotowania świąt, organizacji wakacyjnego wyjazdu czy przygotowania imprezy urodzinowej dziecka.

MOTYWACJA DO PRACY

Skutecznie działamy, gdy mamy motywację do pracy. Może to być motywacja zewnętrzna – deadline, polecenie szefa, konieczność wsparcia np. zespołu, strach przed karą za niewywiązanie się w terminie z zadania itp., ale może też być motywacja wewnętrzna – wynikająca z naszych zainteresowań, osobistej chęci wykonania zadania, pragnienia pokonania trudności, chęci udowodnienia sobie, że potrafię, że jestem w stanie doprowadzić zadanie do końca. Z perspektywy psychologicznej wiadomym jest, że w zadaniach, do których jesteśmy wewnętrznie zmotywowani, działamy z większym zaangażowaniem, sprawniej, intensywniej. Optymalne jest zatem podejmowanie zadań, które są dla nam interesujące i atrakcyjne, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Może zatem podejmując się wykonania zadania, które wydaje się żmudne, nudne, trudne czy wręcz bezsensowne (a niestety konieczne), poszukać w nim pierwiastka korzyści osobistej – np. mogę nauczyć się czegoś nowego, może komuś pomogę… etc. Spróbujmy nadawać sens swojej pracy, dostrzegać jej znaczenie dla innych, dla nas, nawet w dalszej perspektywie czasowej.

SAMODYSCYPLINA (ewentualnie: DETERMINACJA)

To bardzo ważny element skuteczności działania  i umiejętności realizowania nawet najbardziej skomplikowanych/ złożonych planów. Samodyscyplina pozwala powściągać lenistwo, zwalczać myśli sabotujące nasze działania, negatywne myślenie o własnych umiejętnościach czy kompetencjach. Pozwala nam na stopniowe przybliżanie się do celu, daje realne szanse na zakończenie pracy sukcesem. Jeśli nie wzbudzimy w sobie determinacji do działania, to niestety możemy, po euforycznym starcie, szybko stracić zapał, wiarę w sens działania, nadzieję na ukończenie zadania.

Kończąc, życzę wszystkim sukcesów w działaniu, skuteczności i determinacji w dążeniu do celu.

Ps. Zastanawiacie się pewnie – co ma do tego Św. Mikołaj???

Designed by Vvstudio

Dziś są Mikołajki – czy  myślicie, że bez dobrego planu Mikołaj dotarłby do wszystkich dzieci na czas? Jest mistrzem logistyki i zarządzania zespołem pracowników – elfów (produkcja, zakupy, pakowanie, transport, a wcześniej rozpoznanie potrzeb dzieci – sporo tego!!!). Motywują go do działania listy od dzieci, bo inaczej kto by go zmusił do tułaczki po świecie z ciężkimi workami? To wymaga determinacji i samodyscypliny, bo to ciężka praca fizyczna, podróż, zimno, miejscami ślisko, czasem zaspy, mróz, do tego wąskie kominy, wysokie okna,  balkony – a jednak daje radę i znów jest na czas. Napiszcie czy był już u Was?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments